Gebelik ve Omega 3


    Tüm kadınlar gebelik süresince beslenmenin öneminin farkındadır. Sağlıklı bir gebeliğin püf noktalarından biri de düzenli şekilde beslenmektir. Ancak önemli olan bol miktarda yemek değil kaliteli ve dengeli beslenmektir. Yani gebelik sırasında gereksinim duyulan tüm vitaminleri yeterli ve uygun miktarlarda almaktır. Karnınızda ki bebeğinizin hem fiziksel hem de zihinsel gelişimi için gerek duyduğu besinlerden biri de Omega 3 adı verilen yağ asitleridir.

Omega 3 nedir ?

    Omega 3, biyokimyada çok zincirli doymamış yağ asitleri olarak adlandırılan temel yapıtaşlarıdır. Öncelikle balık olmak üzere birtakım besin maddelerinde fazla miktarda bulunurlar. Bunlar aynı zamanda esansiyel besin maddeleri sınıfındadırlar. Yani vücudumuzda üretilmedikleri için, buna karşın fiziksel ve zihinsel gelişim için vücudun ihtiyacı vardır. Bu nedenle dışarıdan besinler yolu ile alınmaları şarttır.

Omega 3 ve Gebelik...

   Son yıllarda yapılan araştırmalarda omega 3 ün, gebelik süresince hem çocuk hem de anne açısından önemi çok daha iyi anlaşıldı. Yapılan çalışmalar omega 3’ ün anne karnındaki bebeğin, sinir sisteminin gelişiminde, beyin oluşumu ve gelişiminde, görmeyi sağlayan retina’nın gelişiminde çok önemli rol oynadığını göstermiştir.

    Anne açısından bakıldığında ise, gebelik zehirlenmesi olarak adlandırılan preeklempsi, erken doğum ve doğum sonrası depresyon risklerini önemli ölçüde azalttığı bilinmektedir. Hamilelik döneminde çeşitli besinler yolu ile yeterli miktarda omega 3 alınamadığında, bebek ihtiyacı olan omega 3 ü annenin depolarından kullanmaktadır.

    Omega 3 lerin beyinde depolandığı düşünüldüğünden bu durumda tüm hamilelik boyunca anne bir miktar beyin hücresi kaybına uğrayabilir.

    Omega 3 yağ asitlerinin aynı zamanda bebeğin büyümesine ve kilo almasına da yardımcı olduğu, bu sayede, annenin düşük yapma olasılığının önemli ölçüde azaldığı kabul edilmektedir.

    Yapılan araştırmalarda dokuz aylık bebeklerin problemle karşılaştığında çözme yetenekleri incelenmiş ve anneleri hamile iken omega 3 alan bebeklerin bu konuda almayanlara göre anlamlı oranda daha başarılı olduğu gösterilmiştir.

Omega 3 Ne Zaman Tüketilmelidir?

    Asıl ideal olanı kendi sağlığınız açısından da, tüm yaşamınız boyunca yeterli miktarlarda omega 3 tüketmektir. Gebelikte ise son 3 ayda günde en az 250 - 300 mg Omega 3 alınması önerilmektedir. Bu dönem bebeğin beyin gelişiminin %70’inin gerçekleştiği dönemdir. Ayrıca sinir sistemi de gelişimini büyük ölçüde bu son dönemlerde tamamlar.

Omega 3 Hangi Besinlerde Bulunur?

    Omega 3ler açısından en zengin besin balıktır. Bunlar arasında en fazla Omega 3 içerenler ise;

* Uskumru
* Ringa balığı
* Sardalye
* Hamsi
* Somon
* Ton balığıdır

    Ülkemiz açısından bakıldığında hamsi vet sardalya çok önemli vet değerli besin maddeleri olarak öne çıkmaktadır. Omega 3 yağ asitleri balık dışında diğer bazı besin maddelerinde de bulunmaktadır.

* Semizotu, ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler
* Keten tohumu
* Ayçekirdeği,
* Omega 3 ile zenginleştirilmiş yumurta, ekmek, çeşitli meyvesuyu gibi besinler,
* ve en önemlisi cevizdir.
Makaleler Anasayfa
"Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez"