Hiçbirşey İçin Geç Değil


    Diyet yapıyorsanız,hafta sonlarının özel bir meydan okuma gerektirdiğini bilirsiniz;mutfağın kapıları sınırsız bir şekilde açılmıştır,büyük aile yemekleri verilir,gece geç vakitlerde buzdolabına hücum edilir,mangal partisinde yenilenlerden hiçsöz etmeyelim bile...

    Böyle durumlarda pazartesi gününün gelmesi bir umut ışığı olarak görülür. Pazartesi sabahı,güne net bir eleştiriyle başlayın.Gelecek haftanın yemek listesini planlamak için zaman ayırın ve diyette tüketeceğiniz yiyecekleri stoklayarak işe başlayın.Her pazartesi, kendinize ve diyetinize dair verdiğiniz sözleri yeniden tekrarlamalısınız. Haftadan haftaya yediklerinizi kontrol etmelisiniz,kısa dönemlik stratejilerle uzun dönemlik sonuçları garanti altına alabilirsiniz.

    Geçmişte yaşadıklarınızı değiştiremezsiniz,bunun için kafanızdaki “Hafta sonu ne kadar çok yemek yedim!..”seslerini susturmalısınız.Bunun yerine,bardağın ne kadarının dolu,ne kadarının boş olduğunu düşünün;bu hafta egzersiz yapın,doğru bir beslenme planı uygulayın. Bu ,sadece kilo vermeniz için değil;verimliliğinizi,yaratıcılığınızı,enerjinizi ve moralinizi yükseltmek için de yararlı olucaktır.Sizi cesaretlendirip ilham verebilecek bir parola seçin.

Kalori Yakın

    15-20 dakika egzersiz yapabilmek için,kısa mesafelerde araca binmekten vazgeçin.Beş dakika ılık duş alın,hafif bir koşu yapın,ip atlayın,merdiven inip çıkın.10-15 dakika güçlendirici bir antremana zaman ayırın.Daha fazla kas yapın,daha fazla kalori yakın,daha fazla kalori yakın.

İyi Bir Kahvaltı Yapın

    Teksas Üniversitesinde diyet yapan 900 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada,sabah yenilen yiyeceklerin tamamının kalorisinin,gün içinde tüketildiği bulunmuş.Sağlıklı olmak şartıyla her şeyi tüketebilirsiniz.Yulaflı yiyecekler,yumurta,peynir,yoğurt,kahvaltılık gevrekler ve meyve kahvaltı olarak yiyebileceğiniz iyi besinlerden bazıları.

Her Hafta Değişiklik Yapın

    Uzun süreli diyetler yaparken hemen gözle görülebilir bir sonuç alamayabilirsiniz.Böyle durumlarda kısa süreli,sizi motive edici şeyler yapmayı tercih edin.Ara sıra kendinizi cesaretlendirin ve farklı bir şeyler yapın;bir pilates CD’si alarak egzersiz yapmayı deneyin. Bunlar diyetinize heyecan katacaktır.Amacınıza ulaştığınızda ileriye yönelik gelişmeler kaydettiğinizi hissedeceksiniz ve canınızın hiç sıkılmamasını garanti altına alacaksınız.

Kendinizi Ödüllendirin

    Küçük başarılarınızı küçümsemeyin.Bunlar sizi motive eden anahtarlardır.Diyetinizi kararlı bir şekilde bozmadan tüm hafta ilerleyebilirseniz kendinize bir hediye alın. Diyet günlüğü tutun.
Makaleler Anasayfa
"Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez"