Kas Yapımını Artıran Yiyecekler


    Uskumru: Antreman sonrasında proteinin parçalanma sürecini azaltan omega-3 yönünden oldukça zengindir. Kas inşa edebilmek için vücudumuz eski proteini parçalamadan,yeni proteini depolamamız gerekir.

    Ananas: İçeriğindeki protein sindiren bromelin enzimi sayesinde antreman sonrası kas ve doku iltihaplanmalarını azaltmada çok başarılıdır. Bu sayede kas ağrılarını yok ederek,bir sonraki antremanda daha yüksek performans sergilememizi sağlar.

    Zeytinyağı: Zeytinyağının içerisindeki doymamış yağ asitleri,antreman sonrasında kasların parçalanmasının önüne geçer.

    Kivi: Egzersiz sırasında artan oksijen tüketimi ,vücudun normalden fazla serbest radikal üretmesine yol açar. Hücreleri tahrip eden bu serbest radikalleri yok etmenin etkili yolarından biri,antioksidan özelliğe sahip C vitamini almaktır. Ortalama büyüklükteki bir kivide, bu serbest radikal düşmanı vitaminden 74 mg.bulunmaktadır.

    Salatalık: İçeriğindeki silika;bağ dokusu,kıkırdak ve eklemlerin çevresindeki zar için gerekli bir mineraldir. Ayrıca, damarları genişleterek kan akışını hızlandırır. Bu sayede kaslarımız,antreman sonrası daha iyi beslenir.

    Hindi: İçeriğinde glutamin adlı aminoasit bulunmaktadır. Glutamin,büyüme hormonu salgılanmasına yardımcı olan bir aminoasittir.

    Tahin: Susam tohumlarından yapılan tahin,çinko mineralinden zengindir. Bu mineral ise,erkeklik hormonu testesteron ve sperm üretimine katkıda bulunmaktadır.

    Brokoli: Çok güçlü bir C vitamini kaynağıdır.Yapılan araştırmalara göre,egzersiz öncesi ya da sonrası alınan yüksek dozda C vitamini kas ağrılarını azaltmaktadır. Brokoliyi hafif buharda pişirmek yeterlidir.

    Yumurta: Kas onarımındaki temel aminoasitleri barındırmasının yanı sıra,yumurta sarısı sağlıklı kas dokusu için ihtiyaç duyulan yüksek miktarda D vitamini içermektedir.

    Zencefil: Kas sertliklerini önlemede etkilidir.
Makaleler Anasayfa
"Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez"