Kilo Kontrolü ve Yönetimi


    Şişmanlık, genellikle hatalı ve aşırı beslenme sonucu vücutta fazla miktarda yağ depolanması ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Şişmanlığın bilimsel olarak tanımı,toplam vücut ağırlığında yağın yüzdesinin saptanması ile yapılabilmektedir. Vücut yağının ortalama değeri normal genç erkeklerde %12-16,genç kadınlarda %18-25 kadardır.

    Zayıflamada önemli olan kilo kaybıdır ve bu kaybın yağ dokusundan sağlanması esastır. Şişman bireylerin normal ağırlıklarına gelebilmeleri için besin kalorisi düşürülerek enerji açığının vücut depolarından karşılanması sağlanır. Bu,zayıflama hızına bağlı olarak değişebilir.

    Zayıflama diyetinde amaç; vücut ağırlığını hedeflenen kiloya indirmek, yeni beslenme alışkanlığı kazandırılarak vücut ağırlığını sürekli olarak istenen düzeyde tutmaktır. 

    Fizyolojik ihtiyaçların sağlanması için vücudun karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır. Zayıflama diyetlerin de de, bu besin elementlerinin oranı dengeli zayıflamayı sağlayacak şekilde düzenlenmelidir. Diyet tedavisinde öncelikle, şişmanlığın oluşmasına neden olan etmenler araştırılmalı; kişi kilo almasında rolü olan beslenme alışkanlıklarından vazgeçmeye ikna olmalıdır. Kişi, enerji harcaması konusunda bilinçlenmeli, yapması gereken fiziksel aktivitenin şeklini ve süresini bir uzmana danışmalıdır. Önerilen diyete uyulabilmesi için dengeli bir yaşam gereklidir. Öğün sayısı ve miktarına dikkat edilmeli,yemekler yavaş yavaş ve iyice çiğnenerek yenmelidir.

    Zayıflamanın çok hızlı olması ve uygun olmayan fizyolojik gereksinimleri sağlamayan diyetler yağ kaybından çok kas kaybına neden olurlar. Hızlı ve gerekenden fazla kilo verilmesi daha sonra hızlı ve daha fazla kilo alınmasını da beraberinde getirir. Besin öğeleri yeterli seviyede alınmadığında keton cisimcikleri (kas kaybına bağlı)ürik asit düzeyi, kan basıncı artabilir,kalp ritminde bozukluklar ve vücuttan kalsiyum atımı olabilir.

    Vücut ağırlığının hızlı kaybına bağlı olarak bazal metabolizma hızı düşer. Bu nedenle kaybedilen ağırlık korunamaz. Diyet, kişinin beslenme alışkanlıklarına, ekonomik durumuna ve sosyal çevresine uygun, kişisel olarak hazırlanmalıdır.
Makaleler Anasayfa
"Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez"