Lifli Gıdalar


    Bitkilerin sindirilemeyen hücre duvarları olan lifler,midede parçalanmaz ve su ile birleştiklerinde şişerek uzun süre tokluk hissi sağlar. Ayrıca lifler,sindirim sistemimizden geçerken sindirilmemiş yağı da beraberinde götürür. Ancak, her lifin çözünme oranı farklıdır. Çözünen ve çözünemeyen lifler.

    Çözünen lifler,bağırsakta dağılır, kan şekerinin dengelenmesinde ve kolesterolün düşürülmesinde faydalıdır. Bizim için daha önemli olan çözünemeyen lifler ise bağırsakta dağılmaz ve bir sünger gibi suyu emerek şişer. Erkeklerle kadınların günlük lif ihtiyacı farklıdır. Kadınlar için 20-25gr.yeterliyken,bu miktar erkeklerde 30-35 gr.dır. Örneğin,yarım kase yulaf kepeğinde 5.5 gram, soyulmamış bir armutta ise 4.5 gr. lif bulunmaktadır.

    Lif alımını artırmak için; meyvelerin suyunu sıkmaktansa,bütün olarak kabukları ile tüketmeye çalışın. Çünkü su sıkıldığında lif posada kalıyor. Ayrıca beyaz pirinç,makarna ve ekmek yerine, esmer pirinç ve tam tahıl ekmekleri tüketin. Haftada 3-4 kez brokoli yemeye de gayret edin,çünkü brokoli en fazla lif barındıran sebzelerin başında geliyor.

Hangi besinlerde ne kadar lif var?

2 dilim kepekli ekmek 3.5 gr.
100 gr. Salatalık veya marul 2.0 gr.
100 gr. Ceviz,badem veya fındık 6.0 gr.
6 çorba kaşığı tam tahıl gevreği 10.0 gr.
1 kase buharda pişmiş brokoli 12.0 gr.
1 büyük elma 4.0 gr.
100 gr. Kepekli makarna 10.0 gr.
100 gr. Yeşil yapraklı sebze 3.0 gr.
100 gr. Bezelye 12.0 gr.
1 kase çilek 3.0 gr.
Makaleler Anasayfa
"Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez"