Supleman (Besin Desteği) Kullanımı


    Son dönemlerde gittikçe yaygın kullanılmaya başlanan bu ürünlerin kullanımları hakkında bilinmeyen ve aslında dikkat edilmesi gereken çok önemli noktalar vardır.

    Karbonhidratlar, proteinler, yağlar, vitamin ve mineraller birer besin öğesi olup besinlerin içersinde karışımlar şeklinde bulunmaktadır. Günümüzde sağlıklı bir diyette bu besin öğeleri ideal şekliyle ve yeterli olarak bulunmaktadır.

    Suplamanlar ise besin öğelerini belirli miktarlarda içeren kapsül yada likit formda bulunan; posa konsantreleri, amino asit bileşimleri, vitamin, mineral ve bazı bitki özlerini içerebilen destekleyiciler olarak tanımlanmaktadırlar. Sağlık için yeterli ve gerekli diyetler ancak besinlerle karşılanabilmektedir; suplemanlarla bu yarar tek başına sağlanamamaktadır. Supleman tercih etme nedenlerine bakacak olursak; Bazı hastalıkların tedavisinde, Yaşlanmanın vücutta yarattığı etkiler nedeni ile Cinsel gücü arttırmada, Antioksidan etki nedeni ile bağışıklık sistemini arttırmada, Psikolojik bazı durumların tedavisinde, Sağlıklı yaşam için dengeli besin tüketmek yerine kolay alternatif olarak görme vb… gibi birçok neden supleman kullanımını gittikçe yaygınlaştıran nedenler arasındadır.

Peki supleman kullanımı kimler için yararlıdır?

    1.Gebelik ve emziklilik dönemindeki kadınların özellikle folat, kalsiyum ve demir gereksinimi artmaktadır. Ve bu gereksinim için muhakkak kontrollü bir şekilde destekleyici bazı suplemanlar verilmektedir. Örneğin folat; sebzeler, meyveler ve kuru baklagillerde doğal olarak bulunmasına karşın gebe ve emzikli kadınlarda ek olarak 400 mcg alıma ihtiyaç duyulmaktadır.

    2.Menapoz dönemindeki kadınlarda özellikle kalsiyum desteğine ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle bu dönemde osteoporozu önlemek ve menapozla birlikte vücutta oluşan fizyolojik değişiklikler nedeni ile bu dönemlerde yaşa da bağlı olarak kemiklerdeki kalsiyum çekimini engellemek ve kemik kaybının oluşmaması, minerilizasyonunun azalmaması için kalsiyum desteği alınması gerekmektedir.

    3.Menstrüel kanaması olan kadınların kaybettikleri demiri yerine koymaları için demir desteğine ihtiyaçları oluşabilmektedir. Özellikle bu dönemi oldukça ağır seyreden kadınların demir desteğini kullanmaları ve iyi emilebilmesi için ise mide boşken bol su ile almaları gerekmektedir.

    4.Çok düşük kalorili diyet yapması gereken kişilerin bu dönemlerde bir multivitamin desteğine vücudun gereksinimi olmaktadır.

    5.Vejeteryan bireylerin özellikle et, süt ve süt ürünleri gibi hiçbir hayvansal kaynaktan yararlanmayan bireylerin kalsiyum, demir, B12 vitamini ve D vitamini kullanması gereksinimi ancak karşılayabilmektedir. Bu nedenle de bu bireylerde de supleman kullanımı gerekmektedir.

    6.Yeterince güneşten yararlanamayan ve süt tüketimi az olan bireylerde muhakkak D vitamini desteği şarttır. Özellikle yatağa bağımlı yaşayan hasta bireylerin, yalnız yaşayan ve evine kapanık yaşayanların, yaşlıların ve süt tüketimine karşı intoleransı olup tüketemeyen bireylerin ek D vitaminine gereksinimleri olmaktadır.

Suplemanın Fazla Kullanımı Toksisiteye Neden Oluyor!

    • Suplaman kullanımının hekim önerisi ile olması en doğru yöntem vet seçim olarak kabul edilmektedir. Çünkü bireyler alması gereken desteği, ne kadar kullanması gerektiğini, ne sıklıkta vet ne miktarda kullanması gerektiği konusunda yeterli bilgiye sahip olmayabilir. Bu nedenle de muhakkak doktoruna yada beslenme uzmanlarına bu konuda danışmak en doğru yoldur.

    • Bunun dışında bilinçli seçimler yapmalı vet içeriğini dikkatlice okumak gerekmektedir. Günlük alınması gereken miktarlara çok dikkat edilmelidir.

    • Bazı ürünlerin yüksek alımları saç dökülmesi, mide bulantısı vet kusmaya neden olabilmektedir. Yine böbrek taşları, karaciğer vet sinir sitemi hastalıkları, doğumsal bozukluklar da son dönemlerde gittikçe yaygınlaşan bu suplemanların kullanımlarındaki hatalardan dolayı görülen en sık olumsuz tablolardır.

    • Özellikle yağda eriyen vitaminler ( A, E, D vet K vitaminleri ) vücutta depolandıkları için uzun süre yüksek doz kullanımları vücutta toksik etki hatta ölüm riski yaratmaktadır. Örneğin D vitamini kemik vet böbrek hasarına yol açarken aşırı A vitamini ise karaciğer vet kemik hasarı, ishal, baş ağrısı vet doğumsal bozuklukların oluşumuna neden olabilmektedir.

    • Yine suda eriyen vitaminlerden B6 vitaminin fazla alımı menstrüasyon dönem öncesinde tansiyon düşüklüğüne neden olabilmektedir. Birçok kadın zararsız olduğunu düşünerek B6 vitaminini uzun süre kullanımında bir sıkıntı görmez fakat bu aşırı alım sinir sisteminde dejeneratif bozukluklara geri dönüşsüz neden olabilmektedir.

    • Supleman kullanan bireylerin unutmamaları gereken en önemli nokta da bu kişilerin hiç hasta olmayacakları düşüncelerinin var olmasıdır. Bu kişilerin muhakkak ürün kullanımında kontrollü olmaları önemlidir. Sağlık kuruluşu yada hekim vet beslenme uzmanlarından bu konuda yardım almaları gerekmektedir.

Supleman seçerken dikkat;

    • Yaş, cinsiyet vet sağlık durumunuzu göz önünde bulundurun vet kendi ihtiyacınıza göre seçim yapın

    • Daha çok bir vitamin vet mineral karışımlarını tercih edin. Özellikle de sağlıklı besleniyorsanız yeterli olacaktır.

    • Ekonomik olması açısından daha çok bilindik vet güvenilir markaları tercih edin • Suplemanların içindeki şifalı otlar ya da enzim isimleri gibi bazı maddelerin isimlerin cazibesine kapılmayın.

    • Son kullanma tarihlerini Mutlaka okuyun.

    • Kesinlikle önerilen dozlarda kullanın arttırmayın azaltmayın.

    • Her zaman için doğal besinlere öncülük tanıyın unutmayın uzun süreli yapılacak olan vet en sağlıklı kalıcı olacak olan beslenmenizde yapacağınız değişikliklerdir.

    • Son olarak muhakkak kontrollü olarak Bilinçli kullanın…
Makaleler Anasayfa
"Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez"