Tarçın, Bir Tutam Lezzet


    İnsanlık tarihinin en eski baharatı olan tarçın, M.Ö. 2000"li yıllarda Mısır"da kullanılmaya başlansa da, Çin topraklarındaki geçmişi çok daha öncelere dayanıyor. Osmanlı Mutfağı"nın en çok kullanılan baharatlarından biri olan tarçın, günümüzde de yemeklerde tuz ve karabiberden sonra sanırım en çok kullanılan lezzet arttırıcı.

    Birçok tatlı, hamur işi ve yemekte kullanılıyor. Anavatanı Güney ve Güneydoğu Asya olan, defnegillerden küçük ağaççıkların kabuğundan elde edilen tarçın, belli süreçlerden geçerek kurutuluyor. Bu kurutulan iç kabuklar ya çubuk halinde veya iç içe sarılıp ezilerek toz haline getirildikten sonra kullanıma sunuluyor. Ortak benzerlikleri tarçın olan yemeklerin listesini rahatlıkla uzatabiliriz. Eminim sizin de okurken eklenebilecek bir sürü yemek veya tatlı ismi aklınıza gelmiştir.

    Geleneksel lezzetlerimizde, tatlı veya yemeklerde geçmişte ya da günümüzdeki tariflerde öyle sıklıkla kullanılmakta ki, kendisinden pek de söz edilmemesi onu bu lezzetlerin gizli kahramanı yapıyor. Aşure ayları geldiğinde takılmıştır aklımın bir köşesine... Aslında aşurenin, salebin ya da irmiğin kendi kokusu mudur cazip olan, yoksa üzerine bir tutam tarçın serptiğinizde mi karşı konulmaz olur?

Her Gün Bir Tutam

    İştahınızı kabartıp, yemekleri kokusuyla cazip hale getiren tarçının gücünü de hafife almamak gerekiyor. Her gün çayınıza katacağınız bir tutam tarçın, sindirim bozukluklarında ve kan dolaşımında oldukça etkili. Kan şekerini düşüren bu baharat her gün düzenli tüketildiğinde iyi bir kalp ve mide dostu.

    Zengin kalsiyum,magnezyum,lif ve demir kaynağı. Soğukalgınlığı,grip ve nezleye iyi gelir,(bal veya limonla alındıgında) Mide rahatsızlıklarına iyi gelir, hazımı kolaylaştırır. Eklem yangısı (arthritis)ağrılarına iyi gelir. (yarım çay kaşığı tarçını bir yemek kaşığı balla karıştırarak her sabah kahvaltından önce veridiğinde bir hafta içinde ağrılarda önemli bir azalma) Tarçının koklamak hafızayı canlandırıcı bir etki yapar.

    Adet öncesi gerginliklere iyi gelir. Yüksek karbonhidratlı bir yiyeceği tarçınla tatlandırdığımız zaman kandaki şeker seviyesini etkileyerek düşmesini sağlar. Araştırmalar 300 gr. sütlaça 6 gr. kadar tarçın eklendiğinde kandaki şekeri seviyesindeki yükselişin önemli ölçüde azaldığını tespit etmişler.
Makaleler Anasayfa
"Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez"