Çocuklar Neden Tırnak Yer, Tırnak Yiyen Çocuğa Nasıl Davranılır ?


    Tırnak yeme davranışı genellikle üç dört yaşlarında başlar. Çocukluk çağında başlayan tırnak yeme davranışı genellikle ergenlik döneminde sonlanır. Ancak bazı durumlarda çocukluk çağında tırnak yeme davranışı görülmemiş olsa bile ergenlik çağında ortaya çıkabilmektedir. Tırnak yeme davranışını genellikle çevreden onay görmeyen, aileleri tarafından desteklenmeyen Ya da fazla eleştirilen kaygısı yüksek olan çocuklarda görülmektedir. Ancak ailede tırnak yiyen birinin olması yine çocuğun bu davranışı öğrenmesine sebep olabilmektedir.Örneğin ablası tırnak yiyen bir çocuk bu davranışı taklit yolu ile öğrenerek tırnak yeme davranışını geliştirebilmektedir. Bazen bu davranış, ayak parmaklarını ısırmaya tırnak etlerini kanatana kadar ısırmak şeklinde olabilmektedir.

Çocuklar neden tırnak yer?

Tırnak yeme davranışı sadece öğrenilmiş bir alışnalık olabilceği gibi yaşanılan psikolojik sorunlar sebebi ilede ortaya çıkabilmektedir. Klinik tecrübemiz tırnak yeme davranışının daha çok psikolojik rahatsızlıklar sonucu ortaya çıktığını göstermektedir.
Aile içerisinde yeterince ilgi ve sevgi görememe
Aşırı baskıcı ve oteriter aile yapısı
Çocuğun sık sık eleştirilmesi
Ders başarısızlığı okul ve arkadaş ile uyumsuzluklar
Aile içi şiddet, Ebeveynler arasında sorunlar
Anne babanın aşırı koruyucu olması
Anne- babanın aşırı kaygılı olması
Çocuğun rakebete sokulması, başka çocuklarla kıyaslanması
Daha burda tanımlayamadığımız bir çok psikolojik durum çocuğu tedirgin eden herhangi bir durum Ya da onu mutsuz edecek bir olay çocuğun Tırnak yeme davranışı geliştirmesine sebep olur.

Tırnak Yemek Davranışı için Öneriler

    Öncelikle çocuğunuza Tırnak yeme davrnaışının kötü bir davranış olmadığını eğer isterse bu davranışı bırakabilceği bunun bir tedavisi olduğu Ancak bu davranışı bırakmadığında ilerleyen zamanlarda çok daha zorlanabilceği anlatılmalıdır. Çocuk bu davranışa bırakabilceğine inandığında motivasyonu artacak ve işbirliği konusunda istekli olucaktır. Davranışın ilk dönemlerinde çocuğun tırnak yeme davranışının görmezlikten gelinmesi davranışın sönerek yokolmasını sağlayabilir.

Eğer davranış uzun dönem devam ediyorsa, bu davranışın altında yatan çocuğu mutsuz ve tedirgin eden durum öğrenilmeye çalışılmalı ve çözüm getirmelidir.
Çocukla iletişim kurulmalı ve onunla zman geçirilmelidir.
Çocuğu azarlamak, eleştirmek, korkutmak öğüt vermek gibi yöntemlerden kaçınılmalıdır.
Çocuğa huzursuzluk verecek ortamlardan kaçınılmalıdır.
Gece yatmadan önce bir çift hafif eldiven giyilerek çocuğun gece tırnak yememesi sağlanabilir.
Korku filmi, ürkütücü hikayeler, korku veren dinsel söylemlerden kaçınılmalıdır.
Gündüzleri acı oje kullanarak çocuğun tırnağını yememesi gerektiği hatılatılabilir.
Parmak ve tırnağa acı fakat zararsız bir sıvı sürülebilir. Bu hem hatırlatıcı ve hem de tırnağını ağzına götürdüğü zaman acı ile birleştiğinde terk etmeye yardımcı olabilir.
Çocuğun ilgisi farklı yönlere çekilebilir. Örneğin en çok televizyon izlerken tırnak yiyorsa bu durumda sakız çiğnemesi gibi. Tırnakların derin kesilmesi bazı durumlarda işe yaramaktadır. Ayrıca çocuk kendi tırnakları ile ilgilendiğinde bu davranışı azaltabilmektedir. Örneğin kendi tırnak bakımını kendisi yapabilir, ona ait bir tırnak bakım seti alınabilir.
Çocuğa aşırıya kaçmayacak şekilde ödüller verilebilir. Aşırı ödül çocuğun ödül için olumsuz davranışlar geliştirmesine sebep olabilmektedir.

    Unutmayın ki bir davranışın şekillenmesi için çocuğun desteklenmesi ve olumsuz davranışın giderilmesi için yapılan davranışın görmezden gelinmesi gerekmektedir. Çocuğa eşeltirmek, suçlamak, dayak atmak, tehdit etmek, korkutmak hiçbir şekilde işe yaramamakla birlikte çocuğun daha olumsuz davranışlar geliştirmesine sebep olmaktadır. Bu yüzden Çocuğunuzla sağlıklı bir iletişim kurmanız onun neden bu şekilde davrandığını anlamaya çalışarak anlayışı, sabırlı ve kararlarınızda istikrarlı olmanız çocuğunuzun gelişimi açısından son derece büyük önem taşımaktır.


Tüm Makaleler