Hayat Nasıl Gidiyor?


Bir soralım istedik :

“ Hayat Nasıl Gidiyor ? ”


    Gün içinde karşılaştığınız bir arkadaşınız bu soruyu size sorduğunda kısaca iyi veya kötü olarak cevaplıyor olabilirsiniz ama bir uzman olarak bu soruyu sorduğumuzda çok farklı ve duygulu cevaplarla karşılaşabiliyoruz. Bazen bir sevgili bazen geçmişten bir üzüntü gözyaşları ile birlikte dökülebiliyor.

    Aile hayatınız, arkadaşlarınız, sevgiliniz veya eşinizle ilişkiniz , iş hayatınız, hayalleriniz, hedefleriniz , duygularınız ve daha sayacağımız birçok şey hayatınızı tanımlıyor . Peki sizde bu saydıklarımızdan hangisi yolunda gidiyor ?

    İçinde bulunduğunuz bu alanlardan hangisinin içinde olursanız olun “ Hayatım iyi gidiyor, her şey yolunda , gayet keyifli ” cevabını verebilmeniz için hepsi arasında bir denge kurabilmiş olmanız gerekir.

    Artık bir yetişkinsiniz ve yaşamınızda bu dengeyi kurabilmeyi becerebilmelisiniz . Küçükken görerek ve yaşayarak biriktirdiğiniz tüm bilgiler , tüm ipuçları size bu dengeyi kurabilmeyi öğretmiş olmalı..

    Kuracağınız bu denge sizin mutlu olmanızı sağlayacak ve hissedeceğiniz bu duyguyla da “ evet hayat iyi gidiyor” cevabını vermenizi sağlayacaktır .

    “Oh be ! hayat gerçekten iyi gidiyor .” dediğiniz anlar elbette olmuştur. Amacınız bu anları daha fazla yaşamak için daha fazla çaba göstermek olmalıdır.

    Çünkü; “”Hayat hep iyi gidecek diye bir kural yok !” Hayat iyi ve kötü eğrisi ile devam eder. Her şey hep “ iyi “ her şey hep “ kötü” olarak ilerlemez. İyi sonrası kötü , kötü sonrası iyi ortaya çıkabilir . İyi sonrası kötü geldiğinde yıkılmamalı, kötüden sonra iyi geleceğine inanmalı , kötü sonrası iyi geldiğinde ise mutluluğun tadını çıkarmalısınız.

    “ Hayatının kötü gittiği” cevabını verenler uzun süreli karamsar, mutsuz, enerjisi az , gelecekten , yeniden mutlu olmaktan ümitsiz, isteksiz, motivasyonsuz, güvensiz nitelikler göstermekteyse dikkat etmeli… Bu bir depresyon sürecini işaret ediyor olabilir. Yaşadığı durum bir depresyon ise bu çökkün duygu durumunu düzeltmek ve yaşamını yeniden sağlıklı bir şekilde kontrol edebilme gücünü kendisinde bulabilmek için çaba göstermeli gücünün yetmediğini hissettiğinde bir uzmandan destek almalıdır.

    Birçok kişi bu desteği almaktan çekiniyor . Niçin peki ? Uzman olarak nedenler üzerine birkaç yorum yapsak da nedeninden çok alınacak psikolojik desteğin veya danışmanlığın başvuruda bulunan kişinin hayatı için ne kadar önemli olduğunu bilmek bizler için daha önemli.

    “ Hayatımın iyi gitmesi için ben kendim çaba göstermeliyim, beni tanımayan bir kişi bana ne kadar yardımcı olabilir ki ..” diyen kişilerdenseniz bir yere kadar haklısınız. Siz kendiniz için çaba göstereceksiniz, çıkış yollarını bulabildiğiniz sürece bunu siz başarabilirsiniz. Ama bu gücü kendinizde bulamadığınızda bir şeyler ters gidiyor demektir. İşte o zaman bizler de sizi bekliyor olacağız. Size yeniden “ Hayatım iyi gidiyor “ cevabını vermenizi sağlamak için.

Mutlu ve keyifli bir yaşam dileği ile …


Tüm Makaleler