Afyonkarahisar Devlet Hastanesi

Adres:
Orhangazi, Nedim Helvacıoğlu Blv. No:73
Merkez / Afyon

Telefon : 272-4444234

Randevu Al Ücretsiz Alo 182 Hastane Randevu Merkezi

Hakkında

Afyonkarahisar’ da ilk hastane yapımına devrin Padişahı Sultan Abdülhamit’in emirleri ile 1907 yılında başlanmış, 1909’da Guraba (Garipler) Hastanesi adı ile şimdiki Yol-Su-Elektrik Müdürlüğünün bulunduğu yerde 28 yataklı olarak hizmete girmiştir.

1909 tarihli Hüdavandigar (Bursa) Salnamesine göre Afyon Guraba (Garipler) Hastanesinin kadrosu şöyleydi.
Baştabip     : Mukbil Bey
Cerrah        : İbrahim Efendi
Müdür         : Mehmet Efendi
Eczacı        : Simon Efendi
Katip           : Rifat Efendi
Hizmetliler  : 3 erkek, 2 kadın hademe ve 1 aşçıdan ibaretti.

        Bu hastane Afyonkarahisar ’a eski hükümet konağı ile birlikte yapılmış, Balkan Dünya ve Kurtuluş Savaşlarında çok önemli hizmetler vermiştir.

       1930’lu yıllarda Baştabip Recep Bey’in Hastanenin ihtiyaca cevap veremez durumda olduğunu zamanın Bayındırlık Bakanı Ali ÇETİNKAYA’ ya iletmesi üzerine yeni bir hastane yapımı çalışmaları Afyon halkının da yardımlarıyla hızlandırılmıştır.

       1937 yılında yeni hastanenin temeli Ali ÇETİNKAYA tarafından atılmış bazı zorluklar nedeniyle yapıma bir süre ara verilmiş, 12.05.1945’ te yeniden hızlandırılarak 1946’da tamamlanmıştır.

       19.10.1946’da halkın büyük katkılarından dolayı MİLLET HASTANESİ adı ile yeni hastane hizmete açılmıştır. İlimizin yoğun bir ulaşım trafiği ile karşı karşıya oluşu, trafik kazalarının günden güne artışı Acil Trafik ve Travmatoloji Hastanesi açılmasını gündeme getirmiş, bu ihtiyaca cevap vermek üzere yaptırılan ek bina 6 Eylül 1982 tarihinde hizmete açılmıştır. Poliklinik ve laboratuar hizmetlerinin verildiği iki katlı ek bina 1981 yılında hizmete girmiştir.

       İlimizin yoğun bir ulaşım trafiği ile karşı karşıya oluşu, trafik kazalarının günden güne artışı Acil Trafik ve Travmatoloji Hastanesi açılmasını gündeme getirmiş, bu ihtiyaca cevap vermek üzere yaptırılan ek bina 6 Eylül 1982 yılında hizmete açılmıştır. Acil Trafik ve Travmatoloji Hastanesi olarak açılan bu bina daha sonra Devlet Hastanesine bir tüp geçitle bağlanarak Göz, Beyin Cerrahi, KBB, Cildiye, Üroloji, Ortopedi, Fizik Tedavi, Diyaliz Ünitesi ve idari ve teknik üniteler halinde hizmet verir şekilde bağlanmıştır.

        01.07.2009 tarihinde Kocatepe Devlet Hastanesiyle birleştirilmiş 16.01.2012 tarihine kadar iki blok halinde halkımıza hizmet vermiştir. 16.01.2012 tarihinde Afyonkarahisar Devlet Hastanesi yeni hizmet binasına taşınmıştır. 2012 yılı Haziran ayında Afyonkarahisar Göğüs Hastalıkları Hastanesi, Afyonkarahisar Devlet Hastanesi hizmet binasına taşınmıştır. 2 Kasım 2012 tarihinde Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu-Afyonkarahisar Kamu Hastaneleri Birliği’ne bağlanmıştır.

        01.09.2015 tarihinde Zübeyde Hanım Doğum ve Çocuk Hastanesi, Afyonkarahisar Devlet Hastanesi ile birleşmiş ve Devlet Hastanesi adı ile hizmet vermeye başlamıştır. 27.01.2016 tarihinde Doğum ve Çocuk Hastanesi yeni binasına taşınmasıyla Afyonkarahisar Devlet Hastanesi A ve B blok olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

Afyonkarahisar Devlet Hastanesi hakkında bilgilere ve randevu alma hizmetine bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Afyonkarahisar Devlet Hastanesi randevu alma hizmeti için RandevuAl.com'u kullanabilir, sağlık merkezi telefon ve adres bilgileri kullanarak direkt sağlık merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.

Ek Bilgiler

Poliklinikler
Beyin Cerrahi Polikliniği
Göz Hastalıkları Polikliniği
Cildiye Polikliniği
İç Hastalıkları Polikliniği
Çocuk Hastalıkları Polikliniği
Kalp Damar Cerrahi Polikliniği
Çocuk Psikiyatri Polikliniği
Kardiyoloji Polikliniği
Çocuk Cerrahi Polikliniği
Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği
Enfeksiyon Hastalıkları Polikliniği
Kulak Burun Boğaz Hast. Polikliniği
Fizik Tedavi Polikliniği
Nöroloji Polikliniği
Genel Cerrahi Polikliniği
Ortopedi ve Travmatoloji Polikliniği
Göğüs Cerrahi Polikliniği
Plastik Cerrahi Polikliniği
Göğüs Hastalıkları Polikliniği
Psikiyatri Polikliniği
Üroloji Polikliniği

Yan Dal Poliklinikeri
Endokrinoloji Polikliniği
Nefroloji Polikliniği
Gastroenteroloji Polikliniği
Romatoloji Polikliniği
Gastroenteroloji Cerrahi Polikliniği
Çocuk Endokrinoloji Polikliniği

Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Yol Tarifi (Harita)