Aksaray Devlet Hastanesi

Adres:
Zafer Mahallesi Nevşehir Cad. No: 117
Aksaray / Merkez / Aksaray

Telefon : 382-2129100

Randevu Al Ücretsiz Alo 182 Hastane Randevu Merkezi

Hakkında

Aksaray Vilayetinde hastane kurulması Cumhuriyetin ilk yıllarına rastlamaktadır. Cumhuriyetimizin kuruluşun 5 yıldönümünde yani Ağustos 1928 yılında; Vali Ziya Bey’in özverili ve büyük gayretleri sonucunda o zamanki adı ile “MEMLEKET HASTANESİ” Aksaray halkının hizmetine sunulmuştur.

Vali Ziya Bey, oğlunun ameliyat için Konya’da bulunduğu sırada; oğlu Cevdet’in ameliyatını gerçekleştiren operatör doktor Muhsin Bey ile tanışmış ve sonrasında, 13 Haziran 1928 tarihinde Aksaray’a döndüğünde Hastane kurulması için harekete geçmiştir.

Vali Ziya Bey; Hastanenin kurulması için gerekli olan ödenek, plan ve projeyi temin için yaptığı girişimler 5 Ağustos 1928 tarihinde sonuç vermiş ve hastane binası olarak dönemin Hilal-i Ahmer Cemiyeti (Kızılay Derneği) Aksaray Merkez Reisi Avukat İzzet Bey (Turan)’in evi, hastane olarak kullanılmak üzere, 5 yıl süreyle, seneliği 2 bin liraya Vilayet-i Hususi Dairesince (Özel İdare Müdürlüğü) tarafından kiralanarak, bugün İl Sağlık Müdürlüğü olarak kullanılan yerde, 25 yatak kapasiteli ve 2 tabiple sağlık hizmeti vermeye başlamıştır.

Aksaray Devlet Hastanesi hakkında bilgilere ve randevu alma hizmetine bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Aksaray Devlet Hastanesi randevu alma hizmeti için RandevuAl.com'u kullanabilir, sağlık merkezi telefon ve adres bilgileri kullanarak direkt sağlık merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Etiketler

  • Aksaray Devlet Hastanesi
  • Aksaray