Dr.Behçet Uz Çocuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Adres:
1374 Sk. No: 11
Alsancak / Konak / İzmir

Web Sitesi:

www.buch.gov.tr

Telefon : 232-4895656

Randevu Al Ücretsiz Alo 182 Hastane Randevu Merkezi

Hakkında

Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin temeli kurucusu olan Dr. Behçet Uz tarafından 23-Nisan-1938’de atılmıştır. Dr. Uz Maddi imkansızlıklara rağmen İzmir belediye başkanı olduğu dönemde Valilik, Belediye ve halktan yardım toplayarak 900 bin TL olan keşif bedelli inşaata 30 bin TL ile ise başlamıştır.

Doktor Uz Sağlık Bakanlığı döneminde, İzmir Belediye meclisini ikna ederek 21-10-1946’da hastaneyi Sağlık Bakanlığına hibe ettirmiş, Bakanlığa binanın bazı noksanlarını tamamlattırarak, 2-4-1947’de dönemin başbakanı Recep Peker’le İzmir’e gelerek hastaneyi hizmete açmıştır. Kızılay’ın 1954’te yaptırdığı Doğum Pavyonu, İzmir Hastanelerine Yardım Derneği’nin çabaları, çeşitli kuruluşlar ve halkın bağışları ile 1962’de İntaniye Pavyonu, 1968’de Ortopedi ve Travmatoloji Pavyonu, 1975’de ana binanın üstüne kat ilavesi yapılmıştır. Buna paralel olarak, Sağlık Bakanlığı tarafından kadrosu genişletilmiştir.Hizmete 150 yatakla başlayan hastane; çeşitli kişi kurum ve kuruluşların katkılarıyla 1968’de (21 yılda) 550 yatak kapasitesine ulaşmıştır. Halen 355 yatakla hizmet vermeye devam etmektedir.

Yarım asır'ı aşkın Ege Bölgesi ve ülkemizin dört bir yanından gelen hastalara Çocuk sağlığı hizmetlerini her branşta sunan hastanemiz aynı zamanda kuruluşundan bu yana Çocuk sağlığı ve hastalıkları ihtisası vererek yüzlerce uzman doktor yetiştirmiş bir eğitim hastanesidir.

Bugünkü İzmir’in bilim ve kültür kenti oluşunun ilk adımı atılırken, Çocuk Hastanesi’nin rolü büyük olmuştur. Bunu Dr. Behçet Uz şu ifadeleri ile belirtir: “Bizim Vekiller Heyetinde İzmir’in bir üniversiteye olan istek ve ihtiyacını izah ederken, her şeyden evvel üniversite kurulmasına Tıp Fakültesiyle derhal başlanabileceğini ileri sürerken elimizdeki en büyük ve kuvvetli kozumuz, Çocuk Hastane’mizin varlığı olmuştur. Ege Üniversitesi'ne analık vazifesi yapmıştır.”

Dr.Behçet Uz Çocuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi hakkında bilgilere ve randevu alma hizmetine bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Dr.Behçet Uz Çocuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi randevu alma hizmeti için RandevuAl.com'u kullanabilir, sağlık merkezi telefon ve adres bilgileri kullanarak direkt sağlık merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.