Foça Devlet Hastanesi

Adres:
İsmetpaşa Mah. Küçükdeniz Sahil Cad. No : 93
Foça / İzmir

Web Sitesi:

www.focadh.gov.tr

Telefon : 232-8121429

Randevu Al Ücretsiz Alo 182 Hastane Randevu Merkezi

Foça Devlet Hastanesi hakkında bilgilere ve randevu alma hizmetine bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Foça Devlet Hastanesi randevu alma hizmeti için RandevuAl.com'u kullanabilir, sağlık merkezi telefon ve adres bilgileri kullanarak direkt sağlık merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.

Ek Bilgiler

Hematoloji Biliminin Uğraşı Alanı ve Bu Alandaki Son Gelişmeler


Hematoloji bilim dalının uğraşı alanı, kan ve kan`la ilgili oluşan tüm hastalıkların tanısı ve tedavisini kapsar. Bu bilim dalıyla uğraşan hekimlere de Hematolog denilir.
Hematoloji uzmanı olabilmek için 6 yıllık Tıp Fakültesi eğitimi, ardından 5 yıllık bir İç Hastalıkları uzmanlık eğitimi sonrası İç Hastalıkları Uzmanı ünvanını almak; ardından 3-4 yıllık bir Hematoloji Asistanlık sürecinde Hematoloji bilimiyle ilgili gereken teorik ve pratik eğitim sonucu yapılan bitirme sınavında başarılı olunduğunda Hematoloji uzmanı liyakatı kazanılır.
Bu bilim dalının uğraştığı hastalıklara göz atarsak: Başta Anemiler (Kan eksikliği; B12 vitamini azlığı, demir eksikliği, folik asit eksikliği, hemolitik anemiler v.d.), Polisitemiler(kan fazlalığı), Akut veya Kronik Lösemiler ve Lenfomalar, Multipl Myeloma v.d. (tüm kan kanserleri, lenf bezlerini ve dalağı tutan ve büyüten kanserler), kanamaya meylin arttığı vücudun farklı bölgelerindeki atar ve toplar-damarlardaki ani damar tıkanıklıkları), bağışıklık sisteminin bozulması ve buna bağlı enfeksiyon hastalıklarında ki artış(nötropeni, lenfopeni, hipogamaglobulinemi, monositopeni v.d.), kemik iliğinin kan hücreleri üretimindeki bozukluklar(MDS: Myelodisplastik sendromlar;zamanla bu hastalıkların çoğu akut lösemilere dönüşebilir), kemik iliğinin kan hücre üretiminde aşırı artış olup bunun sonucunda gelişebilen felç, kanama, akut lösemi gibi komplikasyonların gelişitiği hastalıklar grubu (Kronik myeloid lösemi, Esansiyel trombositoz, Polisitemia rubra vera, Primer myelofibroz) gibi hastalıkların tanısı ve tedavisi Hematoloji bölümünde yürütülür.

İlgili Etiketler

  • Foça Devlet Hastanesi
  • İzmir
  • Foça