Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Adres:
Tıbbıye Cad. No: 40
Kadıköy / İstanbul

Telefon : 216-4144502

Randevu Al Ücretsiz Alo 182 Hastane Randevu Merkezi

Hakkında

Bugün Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı ve çeşitli fakültelerinin bulunduğu bina Mektebi Tıbbiye-i Şahane'nin Serirriyat Pavyonları adı altında hizmete giren, bir müddet sonra Tıp fakültesine dönüştürülerek 30 sene faaliyette bulunan hastanemiz, Cumhuriyetle birlikte 1936 yılından beri Haydarpaşa Numune Hastanesi adı altında hizmet vermektedir.

Mektebi Tıbbiye-i Şahane binasının karşısına, bugün Hastanemiz Başhekimliğini de barındıran tarihi bina; tarihi tam olarak tespit edilmemekle birlikte muhtemelen 1901 yılında yataklı koğuşlar binanın yapımına başlanmış. Bu bina 1903 tarihinde hizmete açılmasına karşın tam faaliyete ancak 1906 yılında geçebilmiştir. Halen Haydarpaşa Numune Hastanesi bünyesindeki bu pavyonlar Mimar D'aranco tarafından tasarlanmıştır. 1933 yılında Tıp Fakültesi Haydarpaşa'dan taşınınca, fakültenin serirriyat pavyonları da boşaltıldı. Anadolu yakasının hastane ihtiyacı düşünülerek bu binayı değerlendirme çalışmaları başlatıldı. Hastane kısmı Sağlık Bakanlığına devredilerek 1934 yılının Ekim ayında 16 ay sürecek olan inşaat ve tamirat projeleri uygulamaya kondu, l Şubat 1936 tarihinde Tıp Fakültesinin serirriyat bölümü, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi adı altında açıldı. O tarihte 225 yatak ile hizmete giren hastanenin ilk başhekimi Dr. Kazım Lakay'dı. Bu şanlı tarihi mirasın sahibi olan Hastanemiz de o tarihten beri asistan eğitimi sürdürülmüş, Hastanemiz bugüne kadar tüm branşlardan ülkemizin her tarafına dağılmış nice değerli uzmanlar yetiştirmiş bir kurum olmuştur. Günümüze kadar hastanemizde 23 başhekim görev yapmıştır. Şu anda hastanemiz başhekimi Sayın Prof.Dr.Turhan ÇAŞKURLU’dir.

Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi hakkında bilgilere ve randevu alma hizmetine bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi randevu alma hizmeti için RandevuAl.com'u kullanabilir, sağlık merkezi telefon ve adres bilgileri kullanarak direkt sağlık merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.