İzmir Bornova Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

Adres:
Yüzbaşı İbrahim Hakkı Cad. No:2 Aşık Veysel Parkı içi
Bornova / İzmir

Telefon : 232-3735944

Randevu Al Ücretsiz Alo 182 Hastane Randevu Merkezi

Hakkında

Kurumun Tarihçesi

Bornova Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi 1996 yılında 8 ünite ve 20 kişilik personeli ile İzmir Eğitim Diş Hastanesi'ne bağlı olarak açıldı. 1999 yılında Bornova Acil Yardım ve Travmatoloji Hastanesi'ne 2001 yılında Karşıyaka Demirköprü Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'ne bağlandı. Bu merkeze bağlandıktan sonra 6 ay kapalı kalarak tadilat ve yenileme çalışmları yapıldı. 30 Ekim 2002'de müstakil bir Başhekimlik ve 58 personel, 20 diş ünite ile 450m alanda çalışmaya başladı.Döner Sermayesi 02.01.2003 yılında kurularak çalışmaya başladı. 2003 yılında asma katın bir bölümü yapılarak yer kazanıldı. 2004 yılında asma kat büyütüldü. 2005 yılında dışarıdan balkonlar içeri alınarak 3 oda ilave edildi. Protez Laboratuarı geliştirildi. 2005 yılında karşı sırada bir dükkan kiralanarak yemekhane taşındı. Yemekhane yerine 6 ünitelik bir tedavi kliniği ilave edildi. Böylece kullanım alanı 450m'den 1300m'ye çıkarıldı.


Ağız ve Diş Sağlığı

Diş ve diş eti hastalıkları ülkemizde ve dünyada en önemli sağlık sorunları arasındadır. Ancak hayatı doğrudan tehdit etmediği için gereken önem verilmemektedir. Ağız sindirim kanalının girişidir. Ağızdaki olumsuzluklar diş sağlığının bozulmasına, sindirimin olumsuz etkilenmesine yol açar. Ağızla aldığımız yiyecekler çiğnenip, tükürükle karıştırılarak yutulmaya ve sindirime hazır hale getirilirler. Ağız aynı zamanda konuşmaya yardım eder. Tat alma organı olan dilin; çiğneme, yutma, konuşma gibi çok önemli yan görevleri de bulunmaktadır.

Dişlerin besinlerin parçalanması, öğütülmesi görevlerinin yanı sıra konuşmada ve görünümümüzde önemli etkileri vardır. Dişleri eksilmiş kişilerin bazı sesleri çıkarabilmeleri zorlaşır, çiğnemede ve/veya ısırmada da zorluk olur. Dişlerin gelişim süreci içerisinde ilk çıkan süt dişleri, daha sonra yerlerini kalıcı dişlere bırakır.Ağız ve diş sağlığında en önemli iki hastalık diş çürükleri ve diş eti iltihaplanmalarıdır. Diş eti hastalıkları kimi zaman diş yuvasının bulunduğu çene kemiğinin erimesine kadar ilerleyen bir etki yapabilir. Diş sağlığının bozulması vücuttaki diğer organları da etkileyebilir.Dişler neredeyse bütün sistemleri olumsuz etkileyen sürekli enfeksiyon odağı haline gelebilir ve kalp, böbrek, eklemler vb. yapılarda önemli sağlık sorunlarına yol açabilen enfeksiyonlara kaynaklık edebilir.Ağızda ve dişlerde yapısal ve işlevsel herhangi bir bozukluğun olmaması, ağız ve dişlerin görevlerini tam olarak yapabilmeleri durumu “ağız ve diş sağlığı”nın varlığını gösterir.

İzmir Bornova Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi hakkında bilgilere ve randevu alma hizmetine bu sayfadan ulaşabilirsiniz. İzmir Bornova Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi randevu alma hizmeti için RandevuAl.com'u kullanabilir, sağlık merkezi telefon ve adres bilgileri kullanarak direkt sağlık merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.