Migreni Diyet Yaparak Yenin


    Genellikle başın ve yüzün yarısını kaplayan, bazen dayanılamayacak kadar şiddetli olan migren, hormon dengesizliği beyin çevresindeki damarların zarar görmesi, genler, aylık hormonal değişimler, parlak ışık ve uyku saatlerindeki dengesizlik gibi sebeplerden kaynaklanmaktadır.

    Migren, herhangi bir hastalığın habercisi olabildiği gibi, belirli bir sebebi olmadan da görülebilir. Başın yarısında zonklamalar, bulantı ve bazen kusma görülür.

    Migren ağrısı sonrasında bazı kişiler konuşmakta bile güçlük çekerler. İngiltere’de yapılan araştırmalar, zaman zaman insanı canından bezdiren migrenin özel olarak uygulanan bir diyet programı ile yenilebileceğini ortaya çıkardı. Konu ile ilgili araştırmaları yürüten bilim adamlarına göre; bu yolla her 70 hastadan 50’si migrenden kurtulabiliyor.

Migrenden kurtulmak için;

    * Alkollü içeceklerden kesinlikle uzak durun.

    * Hazır yemek ve sosların büyük kısmında “Glutamate” adlı kimyasal bir madde bulunmaktadır. Burger, pizza, hazır yemek ve çorba, gevrek ve özel sosları satın alırken ambalajını mutlaka okuyun. Eğer bu maddeyi içeriyorsa almaktan vazgeçin. Çünkü “Glutamate”, migren ağrılarını azdırır.

    * Uzakdoğu yemeklerinde de “Glutamate” maddesi bulunmaktadır. Bu sebeple bunlardan da uzak durmalısınız.

    * Tatlandırıcı içeren yiyecekler ve içecekler de migren hastaları için zararlıdır.

    * Cola,kahve, sıcak çikolata ve çay da içerdiği kafein nedeniyle çok sık almamanız gereken sıvı gıdalar arasında bulunuyor.

    * Tütsülenmiş mezgit ve sombalığı, sucuk, salam sosis, peynir, çikolata da migreni harekete geçiren besinler arasındadır.
Makaleler Anasayfa
"Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez"