Yazın En Hafif Tatlısı: Dondurma


    Dondurma teknolojisi ve tüketici beğenisi birleşince artık kış aylarında da ciddi ölçüde dondurma tüketmeye başladık. Dondurma besin değeri açısından yüz güldürücü bir seçim, Önceleri yöresel tatlara alışık olan damak zevkimiz, şimdi öylesine genişledi ki dondurma markaları uluslararası pazarda ciddi pay kapma yarışındalar.

    Dondurma ağır tatlıların bolca tüketildiği ülkemizde hafifliğiyle dikkat çekici bir noktada yer alıyor. Dondurma lezzetli ve eğlenceli bir tatlı olduğu kadar besinsel içerik yönünden de oldukça zengin ve sağlıklı bir yiyecek. Her şeyden önce dondurma, hamurlu, şerbetli tatlılar ve diğer tatlı çeşitlerine göre oldukça düşük kalori içeriyor. Örneğin; 100 gram baklava ortalama 400 kilo kalori içerirken bu değer 100 gram dondurmada sadece 174 kilo kalori. Bu açıdan, dondurmanın en hafif ve sağlıklı bir tatlı olduğu rahatlıkla söylenebilir.

    Dondurma aynı zamanda kalsiyum açısından da oldukça zengin. 150 gram dondurma 100 mgr kalsiyum içeriyor. Yine vücudun ihtiyacı olan karbonhidrat, yağ, protein vet enerji bakımından da sütten daha zengin bir besin, İçerdiği A, D, K vet B grubu vitaminler vet kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum gibi mineraller yönünden de oldukça zengin bir yiyecek. Özellikle çocukluk vet ergenlik dönemindeki bireyler, dondurma tüketerek günlük kalsiyum gereksinimlerini karşılayabilmektedirler, yetişkin bireyler ise günde bir adet 150 gramlık orta boy kase dondurma tüketerek, günlük kalsiyum gereksinimin yüzde 22’sini karşılayabilmektedirler.

    İşte tüm bu sebeplerle artık kalorisine vet sağlığına dikkat eden tüketiciler de bol kalorili tatlılar yerine, hem sindirim hem de kalori açısından çok daha avantajlı olan dondurmayı yönelmiş durumdalar.

    Diyetlerde kolaylık sağlıyor: Düşük yağlı vet şekersiz seçeneklerinin olması da zayıflama diyetlerinde kolaylık sağlıyor. Yaz aylarında dondurmayla meyveli içecekler hazırlamak veya meyve salatasıyla dondurma servis etmek yaratıcılığınıza kalmış. Daha düşük yağlı dondurma seçimleri için meyveli olanları öneririm, bu konuda size en iyi bilgiyi besin etiketleri verecektir. Alışveriş yaparken etiketlere bakın, yağ vet şeker miktarı ile kalori miktarını mutlaka karşılaştırın.
Makaleler Anasayfa
"Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez"