Afyonkarahisar Devlet Hastanesi

Adres
İzmir Karayolu Atatürk Caddesi
Merkez / Afyon

Tel1 : 272-4444234

Randevu Al Ücretsiz Alo 182 Hastane Randevu Merkezi
Powered By Subgurim (http://googlemaps.subgurim.net). Google Maps ASP.NET

Hakkında
Afyon’da ilk hastane yapımına devrin Padişahı Sultan Hamit’ in emirleri ile 1907 yılında başlanmış, 1909’da Guraba (Garipler) hastanesi adı ile şimdiki YSE Müdürlüğünün bulunduğu yerde 28 yataklı olarak hizmete girmiştir.

Hastanenin girişine bu gün Afyon Etnografya müzesinde bulunan 102cm yüksekliğinde 52cm eninde ve 2,5cm kalınlığında bir mermer yazıt konulmuştur. Yazıt Osmanlıca yazılmış olup Sultan Abdülhamit’ i hastanenin yapımına yardımlarından dolayı övmektedir.

1909 tarihli Hüdavendigar (Bursa) salnamesine göre Afyon Guraba hastanesinin kadrosu şöyle idi;
Baştabip : Mukbil Bey
Cerrah : İbrahim Efendi
Müdür : Mehmet Efendi
Eczacı : Simon Efendi
Katip : Rıfat Efendi
Hizmetliler : 3 erkek, 2 kadın hademe ve 1 aşçıdan ibaretti

Bu hastane Afyon’a eski hükümet konağı ile birlikte yapılmış, Balkan, Dünya ve Kurtuluş savaşlarında çok önemli hizmetler vermiştir.

1930’lu yıllarda Baştabip Recep Beyin Hastanenin ihtiyaca cevap veremez durumda olduğunu zamanın Bayındırlık Bakanı hemşehrimiz Ali ÇETİNKAYA’ ya iletmesi üzerine yeni bir hastane yapımı çalışmaları Afyon halkının da yardımlarıyla hızlandırılmıştır.

1937 yılında yeni hastanenin temeli Ali ÇETİNKAYA tarafından atılmış, bazı zorluklar nedeniyle yapıma bir süre ara verilmiş, 12.05.1945’de yeniden hızlandırılarak 1946 yılında tamamlanmıştır.

19.10.1946’da halkın büyük katkılarından dolayı MİLLET HASTANESİ adı ile yeni hastane bu günkü yerinde hizmete açılmıştır. Hastanenin inşaat sahası 1620 metrekare olarak belirlenmiştir. Bu bina halen Nöroloji, Psikiyatri, İntaniye, Genel Cerrahi, G.K.D. Cerrahisi, Dahiliye, Kardiyoloji ve İdare binası olarak kullanılmaktadır. 3 katlı olan bu bina hastaneler ünitesinin ana binasını oluşturmaktadır.

Poliklinik ve laboratuar hizmetlerinin verildiği iki katlı ek bina 1981 yılında hizmete girmiştir.

İlimizin yoğun bir ulaşım trafiği ile karşı karşıya oluşu, trafik kazalarının günden güne artışı Acil Trafik ve Travmatoloji Hastanesi açılmasını gündeme getirmiş, bu ihtiyaca cevap vermek üzere yaptırılan ek bina 6 Eylül 1982 yılında hizmete açılmıştır. Acil Trafik ve Travmatoloji Hastanesi olarak açılan bu bina daha sonra Devlet Hastanesine bir tüp geçitle bağlanarak Göz, Beyin Cerrahi, KBB, Cildiye, Üroloji, Ortopedi, Fizik Tedavi, Diyaliz Ünitesi ve idari ve teknik üniteler halinde hizmet verir şekilde bağlanmıştır.

01.07.2009 tarihinde Kocatepe Devlet Hastanesiyle birleştirilmiş halen iki blok halinde halkımıza hizmet vermektedir.

Afyonkarahisar Devlet Hastanesi hakkında bilgilere ve randevu alma hizmetine bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Afyonkarahisar Devlet Hastanesi randevu alma hizmeti için RandevuAl.com'u kullanabilir, sağlık merkezi telefon ve adres bilgileri kullanarak direkt sağlık merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.

"Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez"